jump to navigation

Mobil Pazarlama 101 – Markalar için mobil’e giriş kılavuzu 11/01/2010

Posted by Aykut ARIKAN in Uncategorized.
trackback

Cağan Çağlar’dan:

Bugün internet kullanıcıları, internete sadece PC’den, kucaklarında ki notebook’lardan değil, ellerindeki cep telefonları aracılığı ile de ulaşıyor.

Üstelik ‘on the go’ halinde ihtiyaç, masa başındakinden çok daha farklı, daha lokal, acil hatta gerçek ihtiyaca ‘satışa’ yönelik. Hal bu iken markaların mobil telefonlardan erişilebilinen mobil web sitelerine çeki düzen vermelerinin de tam sırası.

Ama peki hangi cihaza göre?

Minicik bir soru cümlesi bu, ama arkasında inanılmaz bir kaos, maliyet ve bilgi eksikliği de barındırıyor. Çünkü bugün dünyada birbirinden çok farklı platform ve teknolojilerde üretilen farklı cep telefonları, markalar, modeller mevcut. Biri için yaptığınız diğerine kesinlikle uyacak demek değil.

Basit bir örnek vermek gerekirse; Bugün şirketiniz için yaptırdığınız web sitesinin sadece Internet explorer’da değil, firefox’da, safari’de, chrome’da, kısacası tüm browser’larda çalışması için yazılımını ona göre planlamak ve geliştirmek zorundasınız. Mobil dünyada ise bu seçenekler onlarca kat daha fazla.

Mobil dünyaya adım atarken derin bir nefes alın, elimizdeki cihazlar küçücük ama mobil dünyanın kuralları hem kendine has, keşfetmesi her zaman çok kolay değil, hem de bazen yetişebileceğimizden de çok hızlı olabiliyor.

Mobil’de yolunu kaybetmiş, nereden başlayacağını bilemeyen marka sahipleri için bir mini rehber var aşağıda, umarım işinize yarar….

Markalar için mobil pazarlama 101.

Öncelikle Mobil siteye ihtiyacınız var mı karar verin. Eğer hedef kitleniz cep telefonu kullanmıyorsa elbette gerek yok, ama işin açıkçası bu kadar nishe bir markete bugünün dünyasında kim hitap edebilir, emin değilim.

Cevabın evet var, hem de nasıl olduğunu varsayarak devam ediyorum 🙂

Önce müşterilerinizin ‘on the go‘ halinde sizin web sitenizde ihtiyaç duyacağı bilgileri ve fonksiyonları bir listeleyin.

Kampanyalar, ürün tanıtımları, fiyat listesi, bayi listesi, iletişim bilgisi
v.b. gibi bir çırpıda sıralanabilir. Elbette her markanın, hedef kitlenin ihtiyaçları birbirinden farklı, buna en iyi cevabı müşteriniz verecektir, size mobil sitenizden ulaşmalarına imkan verin.

Mobil site mi? Yoksa Iphone app’den mi başlamalı?

Evet uygulamalarçok moda, bugün özellikle Iphone, Android, Blackberry için markalar bir biri ardına aplikasyonlar üretiyor, yayına alıyor. Ama siz siz olun önce cep telefonu markası bağımsız, tüm cihazlardan erişilebilen bir mobil site yapmakla işe başlayın.

Bu mobil sitenin boyutları görüntüleyen cihaza göre mobil server tarafında ayarlanabileceğinden geniş ekranlı telefonlarda bu siteyi biraz genişleterek idare edebilirsiniz rahatlıkla. İkinci hedefiniz ise Iphone kullanıcıları olmalı, tabi eğer müşterileriniz arasında Iphone kullanıcıları hatırı sayılır bir oran oluşturuyor ise. Burada da yine Iphone app. değil, mutlaka önce dokunmatik ekranlara uyumlu bir tasarım ve uygulama hedefleyin öncelikle. Kısacası önce mobil web’i çözün, herkesler size ulaşabilsin, işini görsün, extralara sonra başlarsınız.

Mobil siteyi şirket içinde çözebilir miyim? Nereden destek alabilirim?

Web sitenizin yazılım faaliyetlerini eğer şirket içerisinde çözümlüyorsanız, mobil’i de burada yaparız demeden önce iki defa düşünün. Mobil dünyanın farklı kuralları olduğunu, bu işin iyi bir yazılımcı /digital ajans ile çözülemeyebileceğini öngörün. Sürekli gelişen, yeni teknolojilerin takip edilmesi gereken inanılmaz bir sektör.

Sitem hazır, peki mobil sitemi nasıl duyurabilirim?

Kesinlikle öncelikle marka web sitenizden. Tüm mobil sitelerinizi, aplikasyonlarınızı, ürün ve servislerinizi buradan tanıtın. Sizin markanız ile ilgilenen müşterilerinizin ilk bakacağı yer orası.

Yönlendirmeleri aman unutmayın. Bugün web sitenize giren kullanıcının mobil cihazdan bağlandığı rahatlıkla görülebilir. Mobil sitenizin adresini bilmeyen kullanıcılar doğal olarak web sitenize gireceğinden, onların hayatını kolaylaştırın ve mobil sitenize yönlendirin, emin olun çok hoşlarına gidecektir. Üstelik cihazlarına uygun tasarımlı farklı bir site varsa, mobil server’ınız bu bilgiyi de doğal olarak ayrıştıracaktır, direkt o özel tasarımlı siteye yönlendirebilirsiniz. (Elbette sitenizin footer’ında ana siteye dönebilmek için bir link ile.)

Türk mobil kullanıcılarına ulaşmanın yollarını bulun. Ürün/servislerinizin kalitesine dikkat edin, bırakın müşterileriniz aralarında konuşsun, yaysın.

Lansman döneminde mobil sitelerde ‘mobil pazarlama’ reklam kampanyaları yapabilirsiniz. Bugün Türkiye’de mobil kullanıcıların en çok ziyaret ettiği sitelerin bir listesi malesef bir yerlerde yok. Ama operatör siteleri, haber siteleri, oyun siteleri her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de çok popüler.

Yatırımlarınızı planlayın.

Hepsini bir arada yapmaya çalışıp zorlamayın kendinizi. Adım adım ilerleyin. Dünyada da markaların da kafası karışık bu konuda, kabul etmek lazım. Kimi android’e, kimi Blackberry’ye, kimi de Iphone’a yatırım yapıyor.

Siz siz olun, markanızın kafasını karıştırmayın.

Tüm sorularınızın cevabı her zaman olduğu gibi müşterinizde saklı.

Reklam

Yorumlar»

1. Cagan Caglar - 12/01/2010

Teşekkürler değerli bulduğun ve paylaştığın için. Gelecek yorumlara ve ihtiyaçlara göre 301'i de şekillendireceğim.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: