jump to navigation

İnovasyon ve Hayal Etmek 27/04/2015

Posted by Aykut ARIKAN in Uncategorized.
trackback
İnovasyon ve Hayal Etmek

İnovasyon ve Hayal Etmek

İnovasyon doğrudan hayal etmekle, hayal kurmakla başlar. Düşünmek için öncelikle hayal kurmak lazım. Ne yapmak istiyorsak, onun hayalini zihnimizde canlandırmamız lazım. Ama hayalci olmadan; gündüz gözü rüyalar görmeden, hayal kurmak lazım.

Kurduğumuz hayaller saçma sapan olabilir. Çok karmaşık, ya da çok basit de olabilir. Ama önemli olan, bu hayallerin ciddi olmaları. İnsanoğlu uçmanın hayalini kurmadan, ne uçak yapabilirdi, ne de aya adam gönderebilirdi. Kurduğumuz ve kuracağımız tüm hayaller, ne kadar saçma olursa olsun, ciddi oldukları sürece mesele yok.

Ciddi hayaller kurmaktan neyi kastediyorum? Ciddi hayal nedir? Ciddi olmayan hayal var mıdır? Ciddi hayal nasıl kurulur? Bunların cevapları bizi hayal kurmak konusunda bir adım ileriye götürecek.

Ciddi hayal kurmak, her şeyden önce isteyerek ve bilinçli bir şekilde hayal kurmaktır. Buna hayal kurduğumuzun farkında olmak da diyebiliriz. Hayal kurduğumuzun farkında olursak, hayalimize kapılmayız. Hatta bu şekilde, biz hayalimize hâkim olur, onu yönetiriz. Hayalimize hâkim olmak neden önemlidir? Çünkü yönetilebilen hayallerin gerçekleşme olasılığı daha da yüksektir. Yönetilebilen hayaller, yönetildikleri sürece, adım-adım gerçekleşirler. Geriye kalan her şey ciddi olmayan hayallerdir. İşin kötü yanı, ciddi olmayan hayaller hiç bir işe yaramazlar.

Hayal Kurmak (by Svilen Milev)

Hayal Kurmak (by Svilen Milev)

Buna göre, ciddi hayal yönetilen hayaldir diyebiliriz. Peki, o zaman hayallerimizi nasıl yönetiriz? Yani ciddi hayal nasıl kurulur? İşte, hayal kurmanın can alıcı yanı tam da bu.

Hayalimizi yönetmek için, öncelikle hayalimizi zapt etmeye ihtiyacımız vardır. Hayaller uçarıdır. Aklımıza gelir ve giderler. Hayaller değişkendir; bir anda başka bir şeye dönüşüverirler: insanoğluna daha iyi yapay kanatlar yapmayı hayal ederken, birden o kanatlar basit bir uçak oluverir; o basit uçak bir anda motorla uçmaya başlar, önce yük sonra yolcu taşımaya başlarsınız. Bir de bakmışsınız ki, kendinizi uçak yolcuları için daha rahat ve güvenli koltuklar tasarlarken buluvermişsiniz…

Hayallerimizi zapt etmek için bir sürü cihaz kullanabiliriz: ses kayıt cihazları, bilgisayarlarda çalışan değişik uygulamalar, tabletler için geliştirilmiş çok çeşitli uygulamalar, vs. Bunların hiç birine karşı değilim. Hepsini de, şahsen kullandım ve denedim. Hiç biri, bildiğiniz kalem-kağıttan daha fazla işime yaramadı!

Kalem-kağıt bence muhteşem bir şey. Elektrik, şarj, pil vs. istemez; format, güncelleme, yükleme vs. gerektirmez; bozulmaz, yanlışlıkla silinmez, virüs işlemez. Dahası, kalem-kağıt aklınıza bir şey geldiğinde emrinize amadedir, açmak-kapatmak için beklemek zorunda değilsiniz. Kalem-kağıdı her yere taşıyabilirsiniz; uzay boşluğu dahil, her ortamda kullanabilirsiniz; maliyeti düşüktür; kullanımı kolaydır, kullanmak için fazladan bir şeyler öğrenmeniz gerekmez.

Kalem-kağıdı biraz daha kullanışı hale getiren bir şey varsa, o da defter kavramıdır. Dağılmayan ve bütünlük oluşturan, ciltlenmiş bir deste kağıttır aslında defter dediğimiz şey. Defterlerin özellikle katlanmayan kalın ve meşin ciltli olanlarını tavsiye ederim. Hem kullanışlıdır, masa gibi düz bir yüzey olmaksızın, elinizde tutarak bile yazabilirsiniz; hem de çok daha uzun ömürlüdür. Spiralli defterleri çok tavsiye etmem, zira yaprakları çok kolay kopar; bir şeyleri kaybetme riski yüksektir. Defterin ebadı olarak her zaman Lise Defteri (A5) ile Harita-Metot Defteri (A4) arasındaki bir ebadı tavsiye ederim. Günümüzde tablet ebadı olarak geçen defterler oldukça kullanışlıdır. Onun dışında düz, kareli veya çizgili; defterin sayfaları tamamen tercihinize kalmıştır. Önemli olan da, zaten defterimizin iç düzenini nasıl sağladığımızdır.

Defterin iç düzeninden neyi kast ediyorum? Öncelikle sayfa numaralarını. Ajandalar hariç, bütün defterler numarasız gelir. Boş bir deftere yapılması gereken ilk şey, onu numaralandırmaktır. Baştan bir kaç sayfayı boş bırakın ve sağ ön yapraktan başlamak üzere 1-2-3-4-5 şeklide devam edin. İlk sayfadan son sayfaya kadar. Numaralama bize hangi sayfada neyi bulabileceğimizi verir. Numaralamadan kurtulmak için ajanda kullanmayı pek tavsiye etmem, zira ajandaların fonksiyonları ayrıdır ve mekaniklikleri hayallerimizi kısıtlar

Defterin başında boş bırakacağımız ilk bir kaç sayfa, defterimizin dizinini oluşturmak içindir. Bu dizine, defterimize alacağımız notlar için kullanacağımız anahtar kelimeleri kaydedeceğiz ve tabii ki o anahtar kelimenin hangi sayfalarda geçtiğini. Bu dizini alfabetik yapmak iyi bir şeydir, ancak zordur. Dilerseniz ikinci bir defteri alfabetik bölümleyebilirsiniz veya alfabetik bir fihrist defteri de kullanabilirsiniz. Ancak unutmayın ki, ikinci bir defter hem ek yük çıkarır, hem de karmaşaya yol açabilir. Dizini defterin başında tutmak, başlangıç için oldukça kolay ve kullanışlı bir iştir. İkinci bir defterde alfabetik bir fihrist kullanmak, ayrıca her zaman mümkün. İş ki bir fihriste ihtiyaç duyacak kadar not almış olalım.

Bu defterle not tutma adeti, İbnî Sina’dan Francis Bacon’a bütün büyük bilginlerin kullandığı bir yöntem. Bildiğimiz kadarıyla, hemen-hemen bütün büyük devlet adamları da, defterle not tutarlar. Hatta bu defterlere verilen özel bir isim de var: “Akıl Defteri”. Hatta batıdaki üniversitelerde bu defterlerin nasıl tutulacağına, iç düzenlerinin nasıl olması gerektiğine dair ders bile veriliyor.

Akıl Defterleri hakkında bu linkten (İngilizce) daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Akıl Defteri Örneği (17. yy.)

Akıl Defteri Örneği (17. yy.)

Benim burada tavsiye edeceğim iç düzen tekniği, bunlardan en basiti ama en kullanışlısı: Cornell tekniği. Amerika’daki Cornell Üniversitesinin geliştirdiği bir teknik olan bu yöntem, çok basit: bir cetvel yardımıyla sayfayı önce 1:4 oranında dikey bölümlüyorsunuz. Yani alt kısmından beşte birlik bir kısmı enlemesine bir yatay çizgiyle ayırıyorsunuz. Sonra da, yukarıda geriye kalan büyük dikdörtgeni, yatay olarak 1:3 oranında boylamasına bir çizgiyle bölümlüyorsunuz; yani sayfanın solundan dörtte birlik kısmına diklemesine bir çizgi çekiyorsunuz. Hepsi bu.

Bu teknikle sayfada 3 bağımsız bölüm oluşuyor:

 1. Sayfanın altında kalan küçük boşluk (altlık);
 2. Sağ-üstteki büyük boşluk (gövde);
 3. Sol-üstte kalan dik kenar (sütun).

Gövde kısmına dilediğiniz gibi not alabilir, çizim yapabilir veya işinize yarayabilecek resim, çizin vs. görselleri yapıştırabilirsiniz. Tamamen size bağlı burada ne yapacağınız, yeter ki okunaklı olsun. Yazıdan ziyade çizimle çalışanlar, için Harita Metot ebadı da tercih edilebilir tabii.

Cornell Not Alma Tekniği Sayfa Örneği

Cornell Not Alma Tekniği Sayfa Örneği

Sütün kısmında işin can-alıcı kısmı saklı, buraya aldığınız notlarla ilgili Anahtar Kelimeleri büyük harfle yazın. Hatta naçizane tavsiyen, bunları kutucuklar içine alarak belirginleştirin. Bunları farklı bir renkle de kutucuk içine alabilirsiniz, tercih sizin. Bu anahtar kelimeleri de, hangi sayfada geçiyorlarsa, dizinize ekleyin.

Aldığınız notlarla ilgili, kendinize yapılacak işler mi tanımladınız? Filanca konuyu araştır, falancayı ara vs. İşte bunları da, sayfanın altında yer alan altlığa yazın ki, sonradan bunlarla ilgili de ne yaptığınızı veya yapmadığınızı görün.

Cornell Üniversitesi’nin bu not alma tekniğine ilişkin açıklayıcı şablonunu buradan indirebilirsiniz. Ayrıca teknik hakkında daha fazla ayrıntıyı da bu linkten edinebilirsiniz.

Artık hayallerinizi zapt edebilirsiniz:

 • Gece aklınıza ilginç bir fikir geldi ve uykunuz mu kaçtı, not alın.
 • Hayalini kurduğunuz yeni bir tasarım mı var, not alın.
 • Bir anda gazete okurken aklınıza çılgınca ama önemli bir fikir mi geldi, not alın.
 • Uçakta yanınızdaki yolcuyla sohbet ederken, önemli bir şey mi öğrendiniz, not alın.
 • Dergileri karıştırırken yeni bir fikir veya fırsat mı fark ettiniz, not alın.
 • Girmek istediğiniz yeni bir pazar var ve ürününüzü bu pazar için mi tasarlıyorsunuz, not alın.
 • Katıldığınız bir fuarda işinize yarayacak ciddi bağlantılar mı edindiniz, irtibat bilgilerini hemen not alın.
 • İhracat yapacağınız ülkeyle ilgili aklınıza bir şeyler mi geldi, not alın.
 • Bir toplantıda yeni bir şey mi öğrendiniz, not alın.
 • Yeni çıkan bir kitap sizde yepyeni bir hizmet alanının hayalini mi uyandırdı, not alın.
 • Yeni bir ürün üzerinde çalışırken, değişik tasarım fikirleri mi oluştu zihninizde, not alın.

Sonra da yandaki sütuna anahtar kelimeleri yazarak dizinleyin bu notlarınızı. Kendiniz için yapılacak işlerinizi de, sayfanın altına yazın.

Notlarınızı alırken renkli kalemler, yapışkanlı not kağıtları, fosforlu işaretleyiciler, cetvel, yapışkanlı bant ve makas gibi kırtasiye malzemeleri de çok işe yarar, ama bunlar olmadan da, sadece kağıt-kalem de işiniz görür.

Not alma kalemi konusuna gelince, bu hassas bir konu. Kimileri ilkokullardan kalma bir alışkanlıkla, hala kurşunkalem ve silgi kullanmayı tercih edebilir. Ama ben bunu da pek tavsiye etmem, zira kurşun kalem zamanla silikleşir veya kaybolur. Dahası kurşunkalemi (ve de tükenmezkalemi tabii) kağıda bastırmanız gerekeceğinden, bir süre sonra eliniz çok yorulur. Şayet çizim yapıyorsanız, kurşunkalem bir tercih olabilir. Ancak düzyazı için, benim tavsiyem her zaman için dolmakalemdir. Dolmakalem hem kalıcıdır, hem de mürekkep kalemin ucundan bastırmak gerekmeksizin kağıda aktarıldığı için, eli de özellikle uzun yazılarda yormaz. Öyle şatafatlı bir dolmakalem olmasa da olur, basit bir öğrenci dolmakalemi bile fazlasıyla iş görür, emin olun. Bir de, son zamanlardaki favorim, yazımı dolmakalem gibi kolay ve kalıcı olan jel mürekkepli roller kalemler var. Hem dolmakalemin tüm fonksiyonlarına sahipler, hem de tükenmezkalem gibi pratikler. İnovasyon da zaten böyle bir şey. Sadece, kartuşları çok uzun gitmez; yedekli olmakta fayda var. Ama, neden olmasın?

Hayal kurmak dünyanın en güzel ve en kolay işi. Zor olansa, hayalleri hayata geçirmek. İşte bu zorluğun en önemli kısmını, hayallerinizi zapt ederek aştınız bile.

Reklam

Yorumlar»

1. dahi dükkan - 26/04/2017

Bu inovatif düşünce sonucuna örnek olarak inovatif bir örnek verelim istedim: akıllı defter

bazıları düşünüyor ve bunun sonucunda da topluma faydalı olabilecek harika bir not defteri çıkarabiliyorlar ortaya.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: